ЗРЕЊАНИН - IX „Rimljani VS Avari, Bitka kod Titela“

Са децом из ОШ „Петар Петровић Његош“, одељењем В5, као и увек на радионицама у оквиру пројекта Сторyтеллинг у Музеју, разговарали смо о локалној историји, овога пута о бици код Титела између Римљана и Авара, која се одиграла 600. године, али и о савременим темама које произилазе из обрађене теме, о самопоуздању и храбрости, вери у саборце, дисциплини, истрајности... Деца су имала прилике да виде и чују како је изгледао римски војник, које се оружје користило у римској војсци, какву су ратну тактику користили у биткама, како је функционисала легија, како је изгледао аварски ратник, рефлексни лук који су Авари користили, колико су вешти коњаници били, како је изгледала тврђава у Тителу и друге интересантне чињенице из историје племена која су боравила на нашим просторима пре више векова. На крају су деца правила и украшавала кратке римске мачеве.

Радиница је део пројекта који је подржало Министарство културе и информисања, а координатори пројекта су Јелена Гвозденац, испред Народног музеја и Тања Граовац, испред Градске народне библиотеке „Жарко Зрењанин“. Тема наредне радионице је праисторијско доба на нашем простору.