Почело је пријављивање библиотека за код НБС акредитовани, семинар у 2022.години.
Семинар у три сегмента упознаје полазнике са тренутним развојем и доступнм облицима ИКТ комуникација. Посебан аспект је примена у реалном окружењу библиотечке делатности. (Мапирање дигиталних комуникативних канала који већ постоје и доступни су, али се не користе.) Семинар у први план поставља сврху комуникацијe библиотека са корисницима на нивоу друштвених мрежа: твитер – инстаграм – фејсбук – јамер – you tube и неопходност званичке комунуикације путем интернет сајта. Засебан сегмент чини сагледавање улоге библиотека у дигиталном добу, пре свега - дигиталној комуникацији. Сви детаљи о овом семинару који носи 6 бодова кликом на слику.
Школски библиотекари из Сјенице, Пожеге, Ариља, Нове Вароши, Прибоја, Пријепоља и Ужица присуствовали су акредитованом стручном семинару „Стручни библиотечко-информациони рад у школској библиотеци – вођење библиотечке статистике у складу са националном законском регулативом и међународним ИСО стандардима за библиотечку статистику – техничка обука за коришћење нове on-line апликације МБС“.
Семинар је одржан 27. децембра 2021 у Народној библиотеци Ужице а реализатори су били Марина Митрић (Народна библиотека Србије), Наташа Антонијевић (НБ „Стефан Првовенчани“ Краљево) и Илија Смиљанић (Народна библиотека Ужице).
Запослени Народне библиотеке Крушевац, посетили су библиотеку Матице српске у Новом Саду, установу културе од националног значаја. Библиотекаре је примио управник Библиотеке Матице српске, књижевник Селимир Радуловић. Упознао је госте са историјом и развојем институције, мисијом и визијом, као и занимљивим детаљима из биографија претходних управника. У Библиотеци Матице српске у току су припреме за обележавање 200 година од оснивања институције. Током посете гости су обишли зграду Библиотеке Матице српске и упознали се са начином рада и знаменитостима ове библиотеке. Љубазношћу домаћина по одласку из институције запослени су организовано посетили Галерију Матице српске у Новом Саду.
У сали парохијског дома у Лазаревцу промовисана је књига "Краљ Петар II Карађорђевић (1923 – 1970)" аутора Момчила Вуковића Бирчанина. О књизи су говорили Жељко Марковић (Историјски архив Ужице, за издавача), Предраг Марковић, члан Крунског савета и Ратко Вукелић, библиотекар. Издавач ове вредне књиге је Историјски архив Ужице у сарадњи неколико архива из Србије и Републике Српске.
Промоцију су заједнички организовали Удружење Краљевина Србија, Црквена општина Лазаревац и Библиотека "Димитрије Туцовић" Лазаревац.
Зрењанинска библиотека је наставила рад са младима. Овога пута у гостима су били гимназијалци, са којима је разговарано о Другом светском рату, антифашизму. Све је само започето, зачепркано причом о начинима стварања идентитета. На иницијативу професора филозофије, Едија Дарушија, а у оквиру часа грађанског васпитања, били су нам ученици ИИ/1 Зрењанинске гимназије, са којима смо радили сторителинг радионицу, и слушали причу „Забрањена љубав у Зрењанину“. Радионицу је водио Влада Арсенић, аутор приче која поставља питања шта једну „романсу“ чини бесмисленом, смеју ли то бити класне или националне одреднице, шта се дешавало у Зрењанину током Другог светског рата, али сва ова питања дата су кроз приповедање, не кроз предавање, у радној, али опуштеној атмосфери тинејџ кутка који полако стасава у Библиотеци. На нашу велику радост, дружења са гимназијалцима и професором Едијем Дарушијем наставиће се и наредних недеља, па ћемо моћи да наставимо и разговор о питањима која смо отворили.
У оквиру Дана српске културе који се већ више од деценије одржавају у Темишвару током новембра, у организацији Савеза Срба у Румунији, и овог пута одржан је Мини-сајам српске књиге на којем су своја издања представиле библиотеке из Србије, међу којима велики број чланице маше мреже, БГБ, Кикинда, Вршац, Велико Градиште...Са циљем да се представи српска књижевност и издавачка делатност, али пре свега очува матерњи језик, организатори су припремили богато књижевно вече, на којем су се срели и разменили искуства представници библиотека, књижевници, критичари и издавачи.
У Читалишту библиотеке Ужице, др Милутин Живковић, научни сарадник Института за савремену историју говорио је о својој књизи „Стара Рашка под италијанском окупацијом 1941 – 1943.“. Публикација је производ вишегодишњег рада у Србији и иностранству, времена проведеног по разним архивима Албаније, Италије а највише у Војном архиву у Београду. О књизи је поред аутора говорио др Петар Ристановић, научни сарадник Института за српску културу – Лепосавић. Двотомну монографију аутор је представио кроз презентацију износећи до сада мало познате појединости везане за италијанску окупацију на територији Старе Рашке. Др Ристановић је истакао да је аутор разбио мит који италијанску окипација види као „плишану“. Излагање је употпуњено занимљивостима које по ауторовим речима доводе до закључка да се „са Италијанима током Другог светског рата, никада није знало на чему сте.“ Представљање монографије завршено је дискусијом која се повела између публике и двојице излагача.
У четвртак, 25. априла 2019. године, свечано и у присуству многобројних пријатеља и гостију, прослављен је Дан библиотеке. Том приликом је представљена публикација „ Прилог завичајној библиографији Јагодине 2012 – 2018“ ауторке Марије Црнковић, награђени су најбољи читаоци у току 2018. године и уручене захвалнице појединцима и установама са којима Библиотека има дугогодишњу успешну сарадњу...Међу многобројним функцијама које Народна библиотека „Радислав Никчевић“ обавља у својој локалној заједници јесте и тродеценијска издавачка делатност. Наиме, библиотека је до сада потписана као издавач преко 100 публикација. Најновија међу њима је стручна публикација „Прилог Звичајној библиографији Јагодине “која представља наставак библиографије завичајних стваралаца из 2012. године. Аутор публикације која је овом приликом представљена је Марија Црнковић, библиотекар у јагодинској Народној библиотеци. Завичајни писци и њихово стваралаштво су посебна драгоценост за све градове и све библиотеке. У име дугогодишње успешне сарадње са њима, као и са осталим појединцима и установама, директор им је, у овом свечаном дану, уручио у име Библиотеке захвалнице као симболични знак пажње и захвалности.
Интернет клуб, сектор за библиотеке, архиве и музеје , зато у 2019. години организује програм сталног стручног усавршавања у библиотечко-информационој делатности ДИГИТАЛНЕ УСЛУГЕ У ЈАВНИМ БИБЛИОТЕКАМА 2.0. Централни међународни семинар/тренинг ће бити одржан 4.5 и 6. јуна 2019. у тренинг центру Интернет клуба у хотелу ВРУЈЦИ, Бања Врујци, Србија.
Упознавање и увид у дигиталне услуге као и рад најуспешнијих библиотека у свету, али и код нас, омогући ће полазницима да развију осећај за иновације и да утврде спремност својих библиотеке за промене.
1.„Јавна презентација и дискусија о изазовима дигитализације“ коју су водиле др Весна Перић и др Тамара Вученовић у оквиру пројекта Водич кроз дигитализацију културе у Србији.
2. „Демократизација дигиталиазције“ коју су водили др Адам Софронијевић, Јелена Анодоновски и Ивана Гавриловић на којој су представиљене нове технолошке могућности за промену парадигме пословања засноване на дигитализацији.
Жеља организатора је да се полазницима омогући свеобухватан поглед на проблематику дигитализације у установама културе данас, као и да се кроз интерактивни рад и упознавање са најновијим технолошким могућностима осмисле правци будећег развоја процеса дигитализације културног наслеђа. Пројекат „Јавна презентација и дискусија о изазовима дигитализације“ посвећен је промовисању значаја дигитализације културног наслеђа и савременог стваралаштва у стручној и најширој јавности, као и јачању капацитета учесника у том процесу. Предавања и представљање пројекта намењени су пре свега представницима установа и организација у култури, али и стручној (академској заједници, студентима уметничких и других факултета) и најширој јавности у више градова у Србији.
Пројекат реализује SEEcult.org у сарадњи са Центром за медијску културу и образовање, уз подршку Министарства културе и информисања Србије.
Ово ново апликативно-техничко решење Интернет клуба подржало је Министарство културе републике Србије решењем број 401 - 01 - 193. Оно својом функционалношћу омогућава корисницима услуга установа културе да комуницирају са дигитализованим садржајима културе Србије у области културног наслеђа на савремен и приступачан начин.Први корак је његова имплементација у Нишу, Крагујевцу, Смедереву, Београду, Кикинди и Новом саду. Биће то прилика да се путем WiFi технологије најширем кругу корисника у Србији представи 52 појма – садржаја културне баштине српског народа. Такође, овај пројекат чини велики корак у представљању и промоцији дигитализоване грађе као и популаризацију процеса дигитализације културног наслеђа.
У првој фази од 30 дана формирани су пројектни и уређивачки тим и (по позиву) дата су услови за израду 3 графичко-дизајнерска решења пројекта.дигитализоване грађе као и популаризацију процеса дигитализације културног наслеђа.
Представници установа културе и компанија из ИТ сектора су, након прве одржане конференције, успоставили контакте који су резултирали заједничким пројектима.
Конференција ће обухватити теме које су од кључног значаја за развој културе у данашњем времену: култура у дигиталном окружењу (3Д скенирање/мапирање, виртуелна реалност, проширена реалност; дигитални сервиси установа културе; клауд системи; веб архивирање), као пример колаборације установа културе и ИТ сектора које за циљ имају представљање културног наслеђа и савременог стваралаштва кроз савремене технологије.
Драго нам је што блок Клауд системи представљају Телеком Србија А.Д. – ИНтернет клуб из Љига.
Детаљна АГЕНДА скупа у наставку ...
Саопштена је одлука сталног жирија награде Љубомир Ненадовић. Образложење жирија зашто је књига Ласла Блашковића - Гле! Бедекер једног лакомисленог Канта - у издању Службеног гласника из Београда, песника, романописца, приповедача и есејисте из Новог Сада, најбоља биће саопштено на свечаној додели награде 19. септембра у Бранковини. Служећи се хибридним одликама путописног жанра, који често кокетира са другим жанровским формама и код најбољих путописаца... Ласло Блашковић ствара књигу која није окренута леђима модерном читаоцу... Црни хумор је важна покретачка снага Блашковићеве књиге, а разни језички каламбури и ироничка сагледавања стварности чине ову књигу бескрајно занимљивом.Теба истаћи да је Блашковићева књига прави пример очувања и настављања путописне традиције, која код нас након Љубомира Ненадовића, чије име ова награда и носи, постаје, ако не најрподуктивнији, онда сигурно један од најважнијих и најлепших токова српске књижевности |
Информационо-комуникационе технологије и иновативни сервиси у библиотекама
Библионет је научни и стручни скуп која већ десет година са успехом промовише библиотечко-информациону делатност у Србији. Он на једном месту окупља директоре готово свих јавних библиотека и најеминентније српске библиотекаре. На Библионету се, кроз бројне програме, разговоре и презентације, размењују искуства и приказују примери добре праксе. Скуп снажно и директно доприноси развоју научно-истраживачког, стручног и практичног рада у библиотечко-информационој делатности у Србији. Библионет се реализује под окриљем Заједнице матичних библиотека Србије, асоцијације која окупља све матичне библиотеке у Србији.
Број библиотечких сервиса заснованих на ИКТ у непрекидном је порасту. Све је више библиотека чије услуге обухватају: електронске читаонице, makerspace едукативне лабораторије, са различитим дигиталним алатима (3Д штампачи, роботи…); media lab просторе за стварање аудио и видео садржаја; различите онлајн услуге (образовни курсеви, видео игре и веб сајтови, е-магазини, сервис Питај библитекара...) и др.
Ове године биће одржан 14-16. септембра 2017. у Библиотеци града Београда, Кнез Михаилова 56, Београд.
Основна идеја овогодишњег Библионета је да се:
– подвуче значај повезаности библиотека и ИКТ,
– прикажу стремљења и праксе библиотека развијених земаља,
– представе иновативни сервиси српских библиотека засновани на ИКТ,
– представе различити видови библиотечког пословања засновани на ИКТ,
– утврде потребе и могућности за имплементацију ИТК у рад српских библиотека.
АКАДЕМИЈА ЗА ДИГИТАЛИЗАЦИЈУ – расписујуе КОНКУРС за упис прве генерације полазника јесењег семестра 2017. године. Учешће и полазнике пријављују библиотеке, архиви и музеји на територији Републике Србије од 17. јула 2017. до 1.августа 2017. године.
Кандидате пријављују Институције културе. По увиду у услове КОНКУРСА, институције би требало да се пријаве НА ЕЛЕКТРОНСКУ АДРЕСУ Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. са назнаком – за програм менторске обуке Академије за дигитализацију током јесењег семестра 2017. године у оквиру пројекта ''Академија за дигитализацију'' који је подржало Министарство културе и иформисања Владе Републике Србије.
На основу резултата у развоју наступа библиотеке на интернету, унапређењу веб апликације библиотеке www.biblioteka-prijepolje.com и заживљавању у свакодневици локалне и глобалне заједнице Интернет клуб, удружење интернет стваралаца Србије, доделио је Библиотеци „Вук Караџић“ у Пријепољу награду за WЕB Библиотеку 2016. године. Плакету за WЕB библиотеку 2016. директорки Библиотеке „Вук Караџић“, Садији Хоџић уручио је председник УО Интернет клуба, Мирко Марковић на конференцији за штампу која је овим поводом приређена у просторијама библиотеке. У образложењу Управног одбора Интернет клуба, који је доделио награду наводи се да се овогодишња плакета додељује као резултат континуитета и истрајности у примени интернет технологија у раду библиотеке и праћењу културног миљеа локалне заједнице од 2005. године до данас.То је приступ глобалној мрежи у коме је библиотека средиште размене и креирања информација о културним дешавањима и садржајима једне средине на глобалном простору, Значај овогодишње награде је у томе што је ова библиотечка комуникација на глобалној мрежи постала поуздани извор информација и реално огледало активности једног субјекта културе и образовања у ширем смислу. |
сти и неопходност примене CLOUD платформи у раду библиотека, искуства у региону и свету. Дани библиотека на Интернету у библиотеци Љубиша Ђенић, у Чајетини – Златибор, који су окупили су се досадашњи добитници ласкавог признања WEB БИБЛИОТЕКУ били су корак даље. После уводног излагања Драгана Роквића, из библиотеке Суботица, и прегледа актуелног стања наступа библиотека на е-платформама јасно се дефинисалала потребуа за БИБЛИОТЕЧКИ ИНФОРМАТИВНИ КЛАУД, који би био зборно место информација о дигитализованим библиотечким респозиторијумима. ОВО ЈЕ ПРВИ КОРАК.
ИНТЕРНЕТ КЛУБ , сектор за Библиотеке, Архиве и Музеје, са сектором за Науку и образовање , у Народној библиотеци Србије организовао је округли сто ОБЛАК КУЛТУРЕ СРБИЈЕ - о потребама и могућностима заживљавања националног CLOUD-a за институције културе.
ПОСЛУШАЈ ТУМАЧЕЊЕ - ШТА ЈЕ ОБЛАК КУЛТУРЕ
Теме овог окупљања: