ЧАЈЕТИНА - Vivat капелан - Даворин Јенко

Прошло је више од 100 година од смрти Даворина Јенка, дугогодиђњег капелана Народног позоришта, чије су заслуге за развој наше сценске музике немерљиве. Тим поводом у чајетинској библиотеци су музеј Народног позоришта из Београда, Архив града Ужица и чајетинска библиотека. Изложбу су отворили Снежана Ђенић, директорка Библиотеке и Александар Страматовић, заменик управника Народног позоришта у Београду. Поред бројних химни које је Јенко написао за различита певачка друштва, он је аутор и две националне химне: словеначке и српске. Од 1860. године словеначки народ пева његову композицију Напреј, застава Славе, као химну, а композиција Боже правде писана као хорска нумера за алегорију у стиховима Маркова сабља и која је играна у част пунолетства кнеза Милана Обреновића, од 1882. постаје и до данас остаје - државна химна Србије. Изложбом су обухваћени, хронолошки, представљени његов рад и живот, позоришни комади за које је писао музику јер је он провео 30 година у Народном позоришту, затим занимљиви детаљи из живота и фотографије. Изложбу су употпунили чланови хора Златиборска вила из Ужица који су извели химну Боже правде.